Anasayfa Dünya ProMigra e.V.’den 3 günlük Londra anması ve Marx için anma

ProMigra e.V.’den 3 günlük Londra anması ve Marx için anma

Salı, 10 Ekim 2017 15:17
Yazdır PDF

promigradan londra gezisiMannheim/Londra: Her sene olduğu gibi bu sene de ProMigra e.V. tarafından düzenlenen tarih gezilerinin Paris, Prag ve Venedig ardından biri daha Londra şehrine yapıldı. Toplamda üç günlük gezide iki günlük rehber eşliğinde tarihi anlatımıyla gerçekleşti.

İlk gün rehber eşliğinde dört saat boyunca dokuz noktayı tarihsel anlatımlar ile gezen katılımcılar, Tower of London, Tower Bridge, London Bridge gibi Londra’yı temsil eden birçok tarihi bina ve köprü gezdiler. I. William tarafında yaptırılan Tower of London koruma kompleksi yanı sıra cezaevi ve işkencehane olarak tanınıyor.

İkinci gün aynı şekilde dört saat boyunca rehber eşliğinde Big Ben-2012’den bu yana Elizabeth Kulesi olarak adlandırılan yaklaşık 96 metre yüksekliğinde olan saat kulesi dört küçük, bir büyük çandan oluşuyor. 19. yüzyılda inşa edilen Westminster Abbey, 1100 oda kapasitesine sahip Parlamento Binası, 3. George tarafından 1761 yılında eşi için satın aldığı ve kraliçenin evi olarak anılan Buckingham Palace gezildi.

Akşam saatlerinde türkü ve klamlar ile kültürel boyut ve iki günün değerlendirmesi gerçekleştirildi.

 

Marx için mezar başında anma

Üçüncü gün ise komünist usta Karl Marx mezarı başında anıldı. Burada yapılan saygı duruşunun ardından ustanın yaşamı ve mücadelesi anlatıldı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganı dilendirildi.

Anmanın ardından katılımcılar ilgi alanları doğrultusunda müze, çarşı, ve ünlü ve enternasyonal mutfağı bağrında yaşatan pazara dağıldı. Gorki House’da tekrar biraraya gelen katılımcılar ortak yemek sonrası Almanya’ya geri dönüş için yola çıktı.

 

Bu gezi, ortak yaşamın örgütlenmesinin örneği

Ben merkeziyetçi günlük yaşamdan kopup sorunlara ortak çözüm üretmenin, egoizmin değil kolektivizmin hakim olduğu bu gezide, A’dan Z’ye her şeyin paylaşımı ortak yapıldı, yeni dostluklar kuruldu.

ProMigra e.V.’un örgütlediği bu faaliyete Londra’da faaliyet yürüten Tohum Kültür Derneği (Gorki House) de katılarak, kendi etkinlikleri gibi sahiplendiler, sorumluluklarını omuzladılar.

Londra gezisi katılımcıların yoğun beğenisiyle karşılandı. Şimdiden önümüzdeki sene gerçekleşecek tarih gezisini örgütlemek için birçok kişi kendisini aday olarak gösterdi.