Anasayfa Duyuru ve Etkinlikler Olağanüstü bir kadın, büyük devrimci; İNESSA

Olağanüstü bir kadın, büyük devrimci; İNESSA

Pazar, 20 Mart 2016 15:48
Yazdır PDF

inessa kapakH. Merkezi: Bolşevik Devrimi’nde önemli bir rol oynayan İnessa Armand’ı anlatan Türkiye’deki ilk biyografik eser “Bolşevik Devrimi’nin büyük kadını; İnessa Armand” kitabı Nisan Yayımcılık tarafından yayımlandı.

Ömrünün 15 senesini devrimci mücadele içerisinde geçiren, Bolşevik devriminin örgütlenmesinde büyük çabalar sarf eden İnessa Armand’ın adını ve mücadelesini tarihin tozlu raflarından indirmek için uzun bun zaman boyunca uğraşan Fransız yazar Jean Freville bu çabalarının sonucu 1957 yılında “Bolşevik Devrimi’nin büyük kadını; İnessa Armand” isimli biyografik eseri hazırladı.

 

İnessa’ya vefa borcu

Freville’nin bu eseri ilk kez Türkçeye çevrildi ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Nisan Yayımcılık tarafından Mart ayında basıldı. Yazarın her araştırdığında yepyeni bilgiler edindiği ve “olağanüstü bir kadın” olarak nitelendirdiği “savaşa karşı direnişin ve kadın hareketinin yöneticisi, hazırlık döneminden kesin sonuca götüren kavgaya kadar hareketin ön saflarında yer alan İnessa Armand sosyalizmin inşasında son derece önemli bir rol oynadı.” (Yazarın önsözünden)

Genç yaşta, henüz 45 yaşında Kafkasya’da koleradan hayatını kaybeden İnessa’ya vefa borcu olan bu kitaba Nisan Yayımcılık bürolarından ve çeşitli kitapevlerinden ulaşabilirsiniz.