Anasayfa EMEK İzmir’de AKG işleri fabrikayı işgal etti

İzmir’de AKG işleri fabrikayı işgal etti

Çarşamba, 14 Haziran 2017 14:34
Yazdır PDF

İzmirde AKG işleri fabrikayı işgal ettiH. Merkezi: AKG Termoteknik Fabrikası’nda işçiler, yönetimin işten atmalarına karşı fabrikayı işgal ederek üretimi durdu.

İzmir’de Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Alman meşeili radyatör ve soğutucu üreticisi AKG Termoteknik Fabrikası’nda, Birleşik Metal-İş üyesi olan 25 işçi işten çıkarıldı. Daha önce de işveren sendikaya üye olan 8 işçiyi işten attı. Sendikal örgütlenmeyi kırmak isteyen AKG yöneticileri, önceki gün de sendikalı işçileri işten atmayı sürdürdü.

Fabrika önünde 3 haftadır direnişte olan arkadaşlarının işe tekrar alınması ve sendikal örgütlenmenin kabul edilmesi için fabrikada çay molalarında ve öğle aralarında eylem yapan 17 AKG işçisi daha işten atıldı. Fabrika yönetiminin işten atmasına karşı önceki gün işçiler fabrikayı işgal ederek üretimi tamamen durdurdu ve taleplerinin kabul edilmesini istedi. İşgal üzerine yönetim polisi çağırdı. Fabrika sabaha doğru polis zoruyla boşaltılırken, fabrika önünde işçiler direnişe ve eyleme başladı. Yönetimi protesto eden işçiler “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve “AKG şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarını attı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü