Anasayfa Güncel Kapatılan 10 Ekim Derneği vakıf olarak devam edecek

Kapatılan 10 Ekim Derneği vakıf olarak devam edecek

Çarşamba, 14 Şubat 2018 15:45
Yazdır PDF

footoH.Merkezi:  Mahkeme kararıyla kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, vakıf olarak yola devam edeceğini açıkladı.

IŞİD'in yaptığı 10 Ekim Ankara Katliamı sonrası hayatını kaybedenlerin aileleri ve gazileri tarafından oluşturan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Derneği) Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı.

10 Ekim Derneği kapatılmalarına ilişkin Tüm Bel-Sen Genel Merkez binasında yapılan basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, TTB Merkez Konsey üyesi Selma Güngör, TMMOB Genel Sekreterin Dersim Gül'ün yanı sıra siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

“Yüreklerimize düşen ateş sönmedi, öfkemiz devam ediyor”

10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun yaptığı açıklamada, derneğin herhangi bir eksiğinin olmadığını belirterek,

Dernek üyeliğinden çıkarma prosedürünün bir devamı niteliğinde olan ve bir üyenin haklarından geçici olarak mahrum bırakılması anlamına gelen bu düzenlemede hukuken hiçbir engel yoktur. Üstelik tüzük değişikliğinin gerçekleşebilmesi için yeniden genel kurul yapılması yönündeki talebimiz de İl Dernekler Masası tarafından reddedilmiştir. Gelinen aşamada Derneğimizin kapatılması kararının hukuki saiklerle verilmediği kanaatindeyiz” diye belirtti.

Coşgun sözlerini,  “10 Ekim aileleri, yine aynı amaçlar doğrultusunda ve vakıf tüzel kişiliğiyle yoluna devam etme kararı almıştır. Bu aşamadan sonra örgütlü mücadelemizin, değil herhangi bir menfi kararla sonlandırılması, bir an dahi bile durdurulması mümkün değildir. Bizi yan yana ve bu mücadeleden geri durmaktan hiçbir karar alıkoyamaz. Çünkü 28 ay, 850 gün önce yüreklerimize o gün düşen ateş sönmedi, öfkemiz hâlâ devam etmektedir” şeklinde tamamladı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü