Anasayfa Kadın Tacizci doçent hakkında tutuklama kararı

Tacizci doçent hakkında tutuklama kararı

Perşembe, 15 Haziran 2017 14:24
Yazdır PDF

DCXFQ9vXsAA8zcxH. Merkezi: Bolu’da tez öğrencisi bir kadına cinsel saldırıda bulunan Doç. Dr. Mithat Durak hakkında tutuklama kararı verildi.

Geçen yıl 12 Haziran’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi psikoloji tez öğrencisi N.D., Doç. Dr. Mithat Durak’ı arayarak tezi ile ilgili görüşmek istediğini belirterek evine gitti. Mithat Durak, sabah saatlerinde evinde kalan N. D.’ye cinsel saldırıda bulundu. N.D. ise Mithat Durak'a tekme atıp evden kaçtı.

 

İftiraya uğradığını iddia etti

N.D.’nin şikâyeti üzerine Mithat Durak hakkında, “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından dava açıldı.

Tacizci Mithat Durak  savunmasında, “Öğrenci klinik psikolojiden mezun olmadığı halde kendisine hasta görmesinin etik olmadığını söyledim. Uzmanlık eğitimi, deneyimi ve diploması yoktur. Buna rağmen klinikte hasta tedavi etmeye çalışıyordu. Ben bunun doğru olmadığını, hatalı teşhis ve tedaviye yol açacağını, hasta yakınlarına maddi ve manevi zarar vereceğini, mesleğin prestijinin zarar göreceğini söyledim. Bu yüzden bana iftira attı. Hakkımdaki iddiaların bundan kaynaklandığını düşünüyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, kaçma şüphesinin bulunduğu ve adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağına hükmederek sanık Doç. Dr. Mithat Durak ’nin tutuklanmasına karar verildi.

N.D.’nin, Doç. Dr. Mithat Durak hakkında rektörlüğe de dilekçeyle başvurarak şikâyette bulunduğu, M.D. hakkında başlatılan ceza ve disiplin soruşturmasının sürdüğü belirtildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü