Anasayfa Manşet DİSK, “15-16 Haziran ışığında direneceğiz”

DİSK, “15-16 Haziran ışığında direneceğiz”

Cuma, 16 Haziran 2017 14:05
Yazdır PDF

manşetİstanbul: DİSK, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47. yıl dönümünde “15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” diyerek Şişli belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eylemde,  “Özelleştirme bahane, rant şahane, Kent Yol işçisi satılık değildir”, “ 15-16 Haziran ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz”, “Zafer direnen emekçilerin olacak, birleşe birleşe kazanacağız pankartları ve “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir”, “”Taşeron yasaklansın herkese güvenceli iş” dövizleri taşındı. Disk üyeleri, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK yöneticileri ve siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütleri katılım gösterdi.

Eylemde “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Kıdemi değil taşerona kaldır”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kent yol bizimdir bizim kalacak”, “İnadına sendika inadına DİSK” sloganları atıldı.

Grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişi güçleniyor!

Basın açıklamasını DİSK adına DİSK Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül okudu. Şengül, 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL’e dayandırılarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), işçi sınıfının sendikal haklarına, tarihsel kazanımlarına ve iş güvencesine yöneldiğini kaydetti. 150 bin kamu emekçisinin işlerinden ihraç edildiğine dikkat çeken Şengül, hak arama yollarının tamamen kapatıldığını ve özlük haklarının gasp edildiğini belirtti.

unnamedDevletin fermanı tüm KHK’ler ile işinden ihraç edilenleri ve ailelerini yoksul ve yoksun bıraktığına dikkat çeken Şengül, hukuksuz işten atılmaların sona ermesi ve işçilerin işlerine iade edilmesini talep etti.  Şengül, devletin işçi sınıfına grevi yasakladığını ancak grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişinin de güçlendiğine işaret ederek grev yasaklarına karşı 15-16 Haziran’ın yol göstericiliğinde direneceklerini vurguladı.

Devlet, kıdem tazminatımızı sermayeye kaynak yapmak istediğini dile getiren Şengül, “Artık yeter! Bizler OHAL'in kaldırılmasını; ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmesine son verilmesini istiyoruz. OHAL nedeniyle işlerinden edilen işçi ve kamu çalışanları için evrensel hukuk ilkeleri ve masuniyet karinesinin geçerli kılınmasını istiyoruz. 15-16 Haziran'ın 47 yıl öncesinden yaydığı ışıkla Türkiye işçi sınıfını birlik ve dayanışma içinde mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Şengül’ün ardından söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Haziran günlerinde yaşanan direnişlerin bu ülkede bir şeyler değiştirdiğine işaret etti. Gezi İsyanı, 7 Haziran seçimleri, 47 yıl önce yaşanan büyük işçi direnişinin bunlara örnek olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, şimdi de kıdem tazminatını gasp etmeye çalıştıklarını vurguladı. 15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatını gasp edilmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Çerkezoğlu,”Biz haklıyız kazanacağız. Haklılığımızdan aldığımız güçle de mücadele etmeye kararlıyız. Yaşasın sendika, yaşasın DİSK” dedi. Basın açıklaması sloganların ardından son buldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü