Anasayfa Manşet 100.günde yüzler; #NuriyeSemihyalnızdeğildir

100.günde yüzler; #NuriyeSemihyalnızdeğildir

Cuma, 16 Haziran 2017 22:40
Yazdır PDF

fotooooİstanbul: Onlarca kurumun ortak çağrısıyla yüzlerce kişi Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek açlık grevlerinin 100. gününde olan ve durumları kritik aşamaya gelen Nuriye ve Semih’in taleplerinin kabul edilmesi için hayırdı.

"Açlık grevi 100. gününde Nuriye ve Semih'in talepleri kabul edilsin" yazılı pankart ile papatyalar taşıyan binlerce kişi, “Nuriye Semih yalnız değildir”, “Açlık direnişinin 100.günü”, “Direne direne kazanacağız”, “Hayır daha bitmedi mücadeleye devam”, “Zindan yıkılsın tutsaklara özgürlük" vb sloganlarını haykırırken “Direnişe ses ver” “İnsanca onurumuzla yaşayacağız”, “Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin” gibi dövizleri taşıyarak, Kadıköy sokaklarında yürüyüş yaparak Khalkedon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Büyük bir coşku ile Khalkedon Meydanına gelen kitle burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Burada ilk sözü olan alan Barkın Timtik, ortak eylemlerin 3. haftasında olduğunu belirterek, direniş çizgisinde daha çok bir araya gelinmesi gerektiğini söyledi. Timtik, "Faşizme karşı halkın ortak mücadelesini örgütlemekten başka çaremiz yok" dedi.

Ortak açıklamayı okuyan oyuncu Defne Halman, iki eğitimcinin açlık grevinin 3. aşamada olduğunu ve kalp yetmezliği ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Halman, "El ve vücut fonksiyonları bozuldu, unutma başladı. Sağlık durumları bizim için kaygı verici" dedi.

"İnsan haklarıyla insandır" diyen Halman, hükümete "Nuriye, Semih ve tüm direnen KHK mağdurlarının 'işimi geri istiyorum' talebini açlıkla, ölümle mi terbiye edeceksiniz" diye seslendi.

“Nuriye ve Semih'in direnişi bir kıvılcımdır”

fotoooooooArdından Yüksel Caddesi'nde direnişte olan Veli Saçılık söz aldı ve Yüksel'den selam getirdiğini dile getirerek başladı sözlerine.

Veli Saçılık Yüksel Caddesi'nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın başlattığı direnişe kendisinin de katılmasına ilişkin "Dedim ki, nasıl türkü söyleyenin yanına oturuyorsam direnin de yanına oturmam lazım, dedim. Ve bir an bile hiçbir şekilde kafamda bir şey olmadan onların yanına oturdum. İşte emekçilerin birliği buradadır" dedi.

AKP Hükümeti'nin Gezi'den bu yana ağaçları da ülkeyi de talan ettiğini söyleyen Saçılık, Nuriye ve Semih'in direnişinin kıvılcım olduğunu belirtti. Defalarca dayak yediklerini ancak her seferinde "biz emekçiyiz, haklıyız, mutlaka kazanacağız" dediklerini anlatan Saçılık, ekledi: "Bu direniş gösteriyor ki bir kıvılcım yaktığında ülkenin her yerinde ses buluyor."

“Bizi güzelleştiren sokakta oluşumuz”

Saçılık'ın konuşmasından sonra sözü 23.gündür açlık grevinde olan aşçı İsmail Erdoğan aldı. Erdoğan, "Ne güzelsiniz sizi/bizi güzelleştiren sokakta oluşunumuz, Nuriye ile Semih'in çığlığını duymanız." dedi. Erdoğan bu mücadelenin Nuriye ve Semih'i ölümün kıyısından alma mücadelesi olduğunu belirtti. Erdoğan, "Onların idari tedbiri varsa bizimde irademiz var" diyerek sözlerini bitirdi.

Ardından Yüksel'den destek için gelen Temel Demirel söz aldı.

Demirel "Biz karanlık dönemden geçiyoruz ancak bu dönemlerde umut lazım, bizim de umudumuz var. Siz korkularınıza teslim oluyorsunuz ancak biz sizin önünde diz çökmeyeceğiz. Biz direnişçi bir gelenekten geliyoruz, Semih ve Nuriye bu geleneğin bir parçasıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Hasan Hüseyin Korkmazgil'in "Bıçak kemikte" şiiri hep birlikte okundu. Bugün vurulmasının yıl dönümü olan Berkin Elvan'ın da anıldığı eylem, türkülerle sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü