Anasayfa Manşet Dersim’de Kayyumun Değil Halkın Festivali

Dersim’de Kayyumun Değil Halkın Festivali

Pazartesi, 19 Haziran 2017 14:18
Yazdır PDF

festH.Merkezi: Munzur Festivali kayyuma rağmen kurumlar tarafından örgütleniyor.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali iki yıllık aranın ardından bu yıl temmuz ayı sonunda devrimci, ilerici, yurtsever ve demokrat güçler tarafından organize edilecek. Diğer yandan, Dersim Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Vali Osman Kaymak da festival kutlaması için bir organizasyon yapıyor. Kayyumun festivali için oluşturulan tertip komitesi, kayyum olarak atandığı belediye başkan vekilliği görevini de yürüten Tunceli Valisi Osman Kaymak başkanlığında birde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çiçek, Munzur Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Rahmi Aydın, Pertek Belediye Başkanı Recai Vural, Çemişgezek Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy ile İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş katıldığı öğrenildi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Kaymak, festivalin bu yıl 28-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

 

Halkın Festivali

Siyasi partiler, emek, meslek ve çevre örgütü temsilcileri de bir toplantı yaparak, kayyumın dışında Munzur Festivali'ni düzenleme kararı aldı. Oluşturulan Munzur Kültür ve Doğa Ve Festivali Tertip Komitesi Sözcüsü Ali Rıza Bilir, festivalin Dersim merkezde oluşturulacak tertip komitesi ile Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Pülümür ve Hozat Belediyeleri'nin kendi inisiyatifleriyle ilçelerde de gerçekleşeceğini dile getirdi.

"Halkın seçme hakkını yok sayan, belediyelere kayyum atayan, barajlara müsaade eden bir anlayışın Dersim'de Kültür ve Doğa festivali yapma girişimi, festivalin özü ve düşüncesiyle bağdaşmaz" diyen Bilir, OHAL koşullarında insan hak ve özgürlüklerinin yok sayıldığı süreçte festivale hazırlandıklarını dile getirdi.

Bilir, Festivalin iki veya üç gün sürebileceğini, festivalin 27 Temmuz da başlayacağını, yurt içi ve yurt dışındaki Dersimlilerin festivale katılıp destek vermesi ve sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hatırlanacağı üzere Dersim Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, 17 Kasım 2016'da tutuklanmış, belediyeye de kayyum atanmıştı.    


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü